В публікаціях на нашій сторінці Facebook ми повідомляли про проблеми, які виникли з питним водопостачанням м. Долинська Кіровоградської області, а також про те, як Долинська міська рада намагається їх приховати.
З допомогою Народного депутата України Андрія Клочка нам таки вдалося отримати від Долинської міської ради інформацію про якість питної води, яка подається мешканцям міста а також копії дозвільних документів, на підставі яких здійснюється питне водопостачання.
Отримані дані підтвердили наші припущення щодо можливих загроз здоров’ю громадян, які користуються неякісною питною водою.
Нагадаємо, що проблема з якістю питної води почалася в квітні 2022 року, коли КП «ЦЕНТР» порахувавши, що вода з ДП КГЗКОР обходиться занадто дорого, вирішив перейти на забезпечення міста питною водою з артезіанських свердловим.
Згідно з даними виробничого контролю якості питної води, у розподільних мережах міста, який здійснює Долинська міжрайонна державна лабораторія ДПСС України, погіршення якості води у квітні місяці у порівнянні з березнем (коли вода подавалась з ДП КГЗКОР склало по мінералізації в середньому у 1,5 рази, по вмісту сульфатів – у 1,6 рази.
Вода у розподільчих мережах перестала відповідати санітарним нормам і правилам «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».
*Нормативи по вмісту сульфатів для питної води складають 250 мг/дм3, по сухому залишку — 1000 мг/дм3, по жорсткості — 7 ммоль/дм3
Отримані від Долинської міської ради результати підтвердили дані, розміщені раніше в соцмережах.
Незадовільна якість води пояснюється тим, що якість води з підземних джерел не відповідає встановленим нормативам. Згідно з паспортами свердловин №№1,2,5,7 показники мінералізації в артезіанській свердловині №1 складає 1, 796 мг/дм3 ( в 1,8 разів вище норми), вміст сульфатів 813,9 мг/дм3 (в 3,25 разів вище норми), загальна жорсткість 9,4 ммоль /дм3 ( в 1,34 рази вища за норму).
По свердловині № 2 мінералізація перевищує норму на 15%, сульфати на 39%, жорсткість – в 1,6 рази.
Витяг з паспорту Свердловини № 1 |
Витяг з паспорту Свердловини № 2 |
*З певних причин ми не можемо опублікувати повні паспорти свердловин
По свердловині №5, яка має найбільшу продуктивність, мінералізація перевищує норму в 1,2 рази, сульфати – в 1, 62 рази, жорсткість загальна – в 1,175 рази.
Показники якості води у свердловині № 7 по показникам вмісту сульфатів та сухому залишку чомусь повністю співпадають з показниками свердловини № 1, а показник жорсткості скдладає 17 ммоль/дм3, що в 2,4 рази перевищує норму
Витяг з паспорту Свердловини № 5 |
Витяг з паспорту Свердловини № 7 |
Зазначена вода надходить у водопровідну (розподільчу) мережу міста з артезіанських свердловин без будь якої водопідготовки та додаткового очищення. Оскільки якість води не відповідає гігієнічним вимогам до води питної, призначеної для споживання людиною, вода є непридатною для споживання людиною, а отже є водою технічною, відповідно до термінів, визначених Порядком використання очищення стічних вод та осаду за умови дотримання ГДК забруднюючих речовин, затвердженого Наказом Мінрегіонбуду №341 від 12.12.2018 року.
Відповідно до ч.1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» органи місцевого самоврядування забов„язані забезпечити жителів міста та інших населених пунктів питною водою, кількість та якість якої повинні відповідати вимогам санітарних норм. При цьому держава відповідно до ст. 7 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» гарантує захист прав споживачів шляхом забов„язання підприємств питного водопостачання здійснювати заходи щодо забезпечення нормативів питного водопостачання та дотримання вимог санітарного законодавства під час експлуатації систем питного водопостачання.
Отже, хотілося б почути від Долинської міської ради, зокрема, пана Євгена Звіздовського, що збирається далі робити Міська рада для забезпечення Длинчан питною водою належної якості.
А також нагадаємо, що мешканцям міста була б цікава інформація про якість води, яку вони споживають, і щоб ця інформація оприлюднювалася на офіційних сторінках в мережі інтернет, як того вимагає ч.2 ст. 9 ЗаконуУкраїни «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення».