Екологічний моніторинг як головний чинник контролю промислового впливу підприємств.
Незвичний погляд на забруднення атмосферного повітря.
Євген Василенко – експерт-аналітик ГС «Екологічна рада Криворіжжя»
Громадська спілка «Екологічна рада Криворіжжя» є партнером проекту ECO-City і надає методичну допомогу у аналізі отриманих даних, а також рекомендацій щодо подальшого розвитку проекту.
Чомусь вважається, що забруднення атмосферного повітря – це прерогатива східних регіонів України, де є скупчення промислових підприємств. Проте чим глибше відбувається моніторинг підземних вод, ґрунтів, атмосферного повітря, практично всюди помітні сліди людського втручання, як минулого так і сучасного.
Портал ECO-City збирає та зберігає інформацію не тільки власних систем моніторингу, а й інших систем, дані яких є у відкритому доступі (SaveDnipro, центр екологічного моніторингу Дніпропетровської обласної ради, Криворізькі пости моніторингу).
Кожен з постів моніторингу протягом одного року здійснює декілька сотень тисяч вимірювань. Таким чином, кожен з постів чи станцій моніторингу дозволяє отримати інформацію про концентрацію певних забруднюючих речовин в атмосферному повітрі у певному місці за досить тривалий проміжок часу, яка складається з мільйонів даних.
Повертаючись до тези про наявність забруднення на всій території України, була здійснена вибірка концентрації дрібнодисперсного пилу РМ 2,5 в різних населених пунктах з різним техногенним навантаженням.
При цьому виявилося, що концентрація дрібнодисперсного пилу, наприклад, в Івано-Франківську не менша, ніж на вулиці Урлівській в Києві, що Кривий Ріг не набагато випереджає Київ по концентрації пилу.
Навіть в сільських районах фіксується досить велика кількість вимірювань з перевищенням гранично допустимої концентрації.
В сільських районах така велика кількість перевищень пов’язана , насамперед, з використанням пічного опалення, спалюванням сміття.
При цьому є помилкою вважати, що перевищення концентрації пилу у промислових містах – це наслідки діяльності саме промислових підприємств.
Аналіз даних свідчить, що станції моніторингу, розташовані поблизу приватних садиб, фіксують зростання концентрації пилу саме в морозну погоду, незалежно від напряму вітру.
Цей аналіз було зроблено щодо концентрації виключно дрібного пилу РМ 2,5. Проте, всі розуміють, що при спалюванні листя, сміття, чи іншого непотребу, у т.ч. в твердопаливних котлах, в атмосферне повітря виділяються інші небезпечні забруднюючі речовини.
Таким чином, пан Євген робить висновок, що до забруднення повітря схильні не тільки промислові регіони, а й інші території, де є присутність людини.
Ознайомитись з матеріалами ІІІ-ої панельної дискусії на тему: ‘Екологічний моніторинг як головний чинник контролю промислового впливу підприємств“ за посиланнями:
Ознайомитись з матеріалами другої панельної дискусії на тему: «Екологічні податки 2020: європейська модель чи тиск на бізнес? Формування рентної шкали для промислових підприємств – чи може це питання допомогти довкіллю? за посиланнями:
«Екологічні податки 2020: європейська модель чи тиск на бізнес? Формування рентної шкали для промислових підприємств – чи може це питання допомогти довкіллю?» (доповідь Даніель Молін, Швеція)
Ознайомитися з матеріалами першої панельної дискусії «Реформа екологічного контролю: чи вирішує вона проблеми захисту довкілля?» можна за посиланнями:
Про що говорили на ІІІ Міжнародному форумі «KRYVYI RIH GREEN STRATEGY»?
Про що говорили на ІІІ Міжнародному форумі «KRYVYI RIH GREEN STRATEGY»? (частина2)
Про що говорили на ІІІ Міжнародному форумі «KRYVYI RIH GREEN STRATEGY»? (частина3)