2 січня 2022 року розпочався черговий скид у р. Інгулець шахтних вод зі ставка-накопичувача балка Свистунова. На відміну від попередніх чотирьох років, цього року є сподівання на повне спорожнення ставка-накопичувача та проведення врешті-решт обстеження його ложа стан якого викликає небезпідставну тривогу.
Нагадаємо, що ставок-накопичувач шахтних вод, в балці Свистунова збудований ще у 1976 році, як аварійна ємність для тимчасової акумуляції шахтних вод, але до сьогодні є об’єктом незавершеного будівництва. Його експлуатація, в супереч чинному законодавству, здійснюється на підставі паспорту та обстеження гідротехнічної споруди.
Через постійну затримку початку скиду, починаючи з 2017 року жодного разу не вдавалося спорожнити ставок-накопичувач та провести його повноцінне обстеження.
Постійне переповнення ставка вже призвело до небезпечних екологічних наслідків. Через підземний тиск на ложе ставка значно посилиться фільтрація високомінералізованих шахтних вод підземні водоносні горизонти. Протягом тільки 2021 року під землю потрапило близько 5 млн м3 шахтних вод з мінералізацією 40 г/л, що в 40 разів вище за ГДК.
Крім фільтраційних втрат слід пам’ятати про ще одну небезпеку, яку несе балка Свистунова: це постійний тиск на огороджувальну дамбу.
В ЗМІ нещодавно було розповсюджено інформацію про аварію на хвостосховищі «Центральне» яке належить ПАТ «АРСЕЛОРМІТАЛЛКРИВИЙРІГ», пов’язану саме з проривом огороджувальної дамби. Від катастрофічних наслідків врятував, перш за все незначний об’єм води, який витік з хвостосховища – 80 тис. м3, що складає 4% від об’єму чаші хвостосховища, а також наявність аварійної ємності, яка прийняла більшу частину втраченої води. Крім того хвостосховище «Центральне» знаходиться в оточені інших гідротехнічних споруд та техногенних об’єктів ПАТ «АРСЕЛОРМІТАЛЛКРИВИЙРІГ», що також вберегло прилеглі території від значного забруднення високомінералізованими водами. ГС «ЕКОЛОГІЧНА РАДА КРИВОРІЖЖЯ» були відібрані проби води, яка витекла з хвостосховища. Результати хімічного аналізу показали мінералізацію 7,5 г/л вміст хлоридів 3,23 г/л.
На відміну від хвостосховища «Центральне», наслідки прориву основної дамби на ставку-накопичувачу шахтних вод балки Свистунова будуть катастрофічними. Аварійна ємність на балці Свистунова відсутня, основна дамба стримує від 8,7 млн м3 шахтних вод, які в результаті прориву протягом 20 хвилин досягнуть селища Широке.
Рис. 1. Стан до прориву дамби Рис. 2. 300 секунд після прориву
В результаті будуть затоплені біля 820 будинків на лівому березі Інгульця, не кажучи вже проте, що високомінералізовані води потрапляють до р. Інгулець.
На території Криворіжжя розташовані понад 1,5 десятка хвостосховищ, ставків-відстійників збудованих починаючи в 50–60-х років ⅩⅩ століття, відмітки нарощування дамб на яких значно перевищили початкові проєкти.
Наслідки аварій на зазначених гідротехнічних спорудах будуть катастрофічними та призведуть до людських жертв.
Один такий прецедент ми вже маємо, коли внаслідок зсуву поверхні під тиском хвостосховища Інгулецького Гірничозбагачувального комбінату були зруйновані будинки в селах Новоселівка і Миколаївка Широковського району.
Щоб не допустити подібні інциденти в майбутньому, необхідний постійний жорсткий контроль за станом гідротехнічних споруд на території Кривбасу на тільки з боку їх власників, а й з боку контролюючих органів. При цьому зробити це негайно, не чекаючи біди.