Вчора, 11 липня, відбувся передостаній етап по контролю за виконанням заходів з пилопридушення та санітарно-захисними зонами на підприємствах Кривбасу. Комісія відвідала Інгулецький ГЗК. Залишилося двояке враження: є майже зразкове, в порівнянні з іншими, хвостосховище, є питання по пилопридушенню на відвалах і є захаращена санітарно-захисна зона підприємства, проект якої не виконується щодо її впорядкування.
Почнемо з хвостосховища. Ну по-перше напередодні пройшли рясні опади і інтенсивного пиління ми ніде не бачили і не тільки на хвостосховищі. Але головне, чого ми не бачили, це намиви пульпи під пульпопроводами, яка є одним з основних джерел пиління на інших ГЗК. Усі карти зволожені, при чому видно, що зволоження відбувається не тільки внаслідок дощів, а й за рахунок намиву карт.
Декілька карт, які підприємство не планує використовувати найближчі 2 роки закриті скельними породами, що також зводить до мінімуму їх пиління. На мою особисту думку, це найефективніший засіб боротьби з пилом. Поливальна техніка працює.
Також слід відмітити, що підприємство намагається використовувати різні засоби боротьби з пилінням на хвостосховищі: це засадження відкосів дамб хвостосховища диким виноградом, засівання, рапсом.
Мали місце і невдалі експерименти, такі як засадження карти хвостосховища комишем.
На стадії завершення експерименти по використанню різних зв’язуючих речовин.
Висновок:якби на всіх хвостосховищах так боролися з пилом, скарг від мешканців прилеглих територій було б набагато менше.
Тепер щодо кар’єру та відвалів. По-перше, з восьми одиниць поливальної техніки, дві з яких обслуговують буро вибухові роботи, ми побачили лише дві. При цьому видно, що дороги були зрошені, як у кар’єрі, так і на відвалах.
По-друге, ми не побачили жодного автомобіля, який би зрошував забій навантаження пустих порід. При цьому добре було видно, що при розвантаженні не зволоженої пустої породи на відвалах відбувається пиління.
По-третє наші рекомендації щодо постійного знаходження поливальної техніки на майданчику для вивантаження пустих порід не враховані.
Ще раз наголошуємо на тому, що інтенсивного пиління ні в кар’єрі ні на відвалах ми не побачили, але, на нашу думку, це здебільше заслуга погодніх умов а не самого підприємства.
Ну і нарешті санітарно-захисна зона підприємства. Ми оглянули лише західну її частину, яка прилягає до житлових забудов. На цій території розташовані будівлі, з яких відселені мешканці. Згідно з висновками до проекту організації санітарно-захисної зони, який підприємство отримало в 2018 році, ці будівлі мають бути демонтовані чи знесені, а СЗЗ впорядкована. Результати ми бачимо на фото.
Як наслідок, туди, де немає порядку, місцеві мешканці масово вивозять сміття. Практично вся територія перетворилася на стихійне сміттєзвалище.
Враховуючи те, що СЗЗ в цьому напрямку буде поступово розширюватись, роботи там непочатий край.
Також на території СЗЗ ми виявили відвал, який розташований далеко за межами відвалу, який насипається за проектом. Виявлений відвал відносно свіжий, але ні головний маркшейдер підприємства, ні керівництво кар’єру не змогло пояснити, звідки він узявся і коли його насипали.
![]() |
![]() |
Точніше, таких відвалів там два, але один насипаний досить давно, і це можливо відвал пустих порід з колишніх шахт. Проте встановити приблизний період, коли він сипався можливо, бо на його бортах лежать відпрацьовані шини, по року виробництва яких і можливо встановити, хоча б приблизний період робіт.
Ну і на останок пара позитивних моментів:
- Минулого року комісія звернула увагу на інтенсивне пиління комплексу по виробленню щебеню. Цього року ми побачили в дії систему зволоження, я кА працює досить ефективно.
- Комбінатом в рамках компенсаційних заходів завершуються роботи з покриття асфальтом всіх вулиць селища Вільне
Висновки:
Питання впорядкування санітарно-захисної зони актуальне не тільки для Інгулецького ГЗК, а й для усіх інших підприємств без виключення. Бо, по-перше: надто мало уваги цим питанням приділялося в минулі роки. І по-друге: недосконалість нормативної бази в питанні впорядкування СЗЗ підприємств, особливо, коли на цій території розташовані інші об’єкти благоустрою чи об’єкти приватної власності. Окремо необхідно розглянути питання розташування відвалу поза межами проекту.
Заходи з пило придушення в кар’єрі та відвалах ІнГЗК безумовно потребують вдосконалення, особливо в частині запобігання пиління майданчиків для вивантаження пустих порід. В акті обстеження будуть надані відповідні рекомендації. Потрібно лише, щоб до них дослухалися.
Деякі заходи з пилопридушення на хвостосховищі будуть обов’язково рекомендовані для застосування на інших підприємствах. Це, насамперед, покриття не діючих карт хвостосховища скельними породами, розчищення пульпопроводів, засадження рослинністю відкосів дамб.